„Socijalni dijalog, kolektivno pregovaranje i savjetovanje dio su našega DNK“ kazao je predsjednik Europske komisije José Manuel Durăo Barroso prigodom Konferencije o politici zapošljavanja, održane krajem 2012. godine.
Socijalni dijalog postavljen je i kao kriterij zemljama kandidatkinjama za ulazak u EU.
U Hrvatskoj se „gen za socijalni dijalog“ teško pronalazi.
Razvijen socijalni dijalog smatra se stabilizirajućim faktorom, nužnim za ekonomski i socijalni napredak države te koheziju novih članica EU unutar jedinstvenog tržišta.
Međutim, socijalni dijalog dio je industrijskih odnosa koji kao sustav ne mogu biti uspostavljeni naredbom nego zahtijevaju bottom – up razvoj. Dakle inicijativa mora poteći odozdol, od radnika i poslodavaca.
Socijalni dijalog u sektoru željezničkog prometa Hrvatske zapeo je nakon statusnih promjena HŽ društava. Dva društva, potpisnika Sporazuma o osnivanju socijalnog vijeća za sektor željezničkog prometa, prestala su postojati. Njihovi predstavnici u Vijeću više nemaju legitimitet. Preostala tri HŽ društva pozvana na usklađivanje imenovanja svojih predstavnika s novim stanjem u sektoru, više ne vide potrebu za sektorskim socijalnim dijalogom.
Nema sumnje, slabost sektorskog socijalnog dijaloga budućih članica EU može ugroziti njihovo sudjelovanje u sektorskom socijalnom dijalogu na razini EU-a.
Konkretno, relevantni socijalni partneri neće moći igrati punu ulogu u radu odbora za sektorski dijaloga koji postoje na razini Europske unije, na kojem se aktivno raspravljaju pitanja, razmjenjuju iskustva, izrađuju procjene, postiže sporazum o brojnim inicijativama (kodeksi ponašanja, okvirni sporazumi, i td).
Socijalni partneri koji potpisuju samo sporazume/ugovore na razini poduzeća umjesto sektorskih sporazuma neće imati legitimitet potreban za zastupanje interesa svoje zemlje s poslodavcima i radnicima, na razini EU-a. To je ozbiljan problem imajući na umu da će ti isti socijalni partneri morati implementirati europske sporazume i ugovore na koje ( svojom greškom) nisu mogli utjecati.
EU posebnu pozornost posvećuje pružanju sredstva za izgradnju kapaciteta što je u suradnji s europskim socijalnim partnerima rezultiralo i ovim korisnim priručnikom, u prvom redu za za sindikalne trenere, ali i sve koji žele doprinijeti učinkovitom socijalnom dijalogu.