Da bi naše diplome, odnosno obrazovanje postalo prepoznatljivo u Europi, utemeljen je Hrvatski kvalifikacijski okvir. U roku od dvije godine dobit ćemo registar zanimanja i kvalifikacija koji će biti usklađeni s onima u Europskoj uniji. A novost je i da stare sive radne knjižice odlaze u povijest.
Hrvatski kvalifikacijski okvir omogućit će našim građanima da svoje kvalifikacije koje su stekli u Hrvatskoj lakše prezentiraju u Europi. Omogućit će im da budu konkurentniji na tržištu rada kako u nas tako i u Uniji. A za to je potrebna revizija nastavnih programa od srednje škole do Bolonje. Nije normalno da je danas više od 1200 različiih kvalifikacija nakon završetka fakulteta.
Kvalifikacijski okvir već je dostupan na internetskoj adresi www.kvalifikacije.hr, a nadopunjavat će se relevantnim informacijama o HKO-u kako bi građani imali cjelovite informacije o svemu što se događa vezano uz njegovu provedbu.
Povod konferenciji za novinare ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića i ministra rada i mirovinskoga sustava Miranda Mrsića bila je činjenica da je 2. ožujka ove godine stupio na snagu Zakon o HKO-u.
Ministar Jovanović svjestan je da je zakonski tekst možda teže razumjeti pa je HKO prikazao slikovito kao ormar s, primjerice, deset ladica, od kojih je u svakoj ladici jedan ishod učenja koji će biti dostupan svima – učenicima, roditeljima i poslodavcima.
Istodobno, rekao je Jovanović, HKO predstavlja kraj dosadašnjeg razmišljanja da je obrazovanje vremenski ograničeno, već promiče cjeloživotno učenje.
Fokus HKO-a je na sadržaju, a ne na formi obrazovanja pa će uz stečene formalne kompetencije biti uključene i neformalne i informalne, objasnio je.
Za ministra Mrsića ključna je primjena znanja u gospodarstvu, koje pak upozorava na neadekvatnost strukovnog obrazovanja, budući da učenici, nakon završetka strukovnog obrazovanja, ne stječu takve kompetencije da bi se mogli odmah zaposliti.
Zato je, ocijenio je, HKO nešto novo što od svih mjerodavnih, kao i od cijeloga društva, traži veću suradnju. Mrsić je najavio da će radi toga biti osnovano i novo tijelo – Nacionalno vijeće za ljudske potencijale, kao i da 1. srpnja ove godine više neće biti sivih radnih knjižica jer će ih zamijeniti elektroničke, u koje će se upisivati ne samo formalne, već i neformalne i informalne kompetencije.
To bi značilo da će se prepoznavati, primjerice, kompetencije nekoga tko nije završio fakultet, ali je apsolvirao. Na novinarsko pitanje kada će to početi i funkcionirati, odnosno kada će se početi priznavati i neformalne te informalne kompetencije, ministar Jovanović odgovorio je kako je za to potrebno minimalno 24 mjeseca.
Ministri Jovanović i Mrsić suglasni su da je Zakon o HKO-a jedan od najvažnijih reformskih zakona u obrazovnoj politici Vlade kojim se na transparentan i razumljiv način uređuje sustav kvalifikacija i njihovo usklađivanje s potrebama tržišta rada, kao i da će HKO stvoriti temelje za vrednovanje ishoda neformalnog učenja (npr. putem tečajeva), olakšati mobilnost građana te osigurati podizanje njihove konkurentnosti na europskom tržištu rada.
Izvor: www.hrt.hr