VIJESTI SŽH, listopad broj 14 (PDF).
HŽ štednja i smanjenja radnih i socijalnih prava
Biti član Europske unije ne znači pokoravati se nepravednim, neučinkovitim i nedemokratskim europskim pravilima i politikama iza kojih se skrivaju nacionalne vlade koje su ih i donijele.
“Posvuda u Europi, a pogotovo na njezinom jugu i istoku, europske institucije i vlasti nameću brutalnu politiku štednje, navodno zato da bi smanjile dugove. (…) Javni budžeti su dramatično smanjeni (…), dragocjena ulaganja u znanost i industriju zapostavljena, dok bi upravo ona mogla pridonijeti ekološkoj i socijalnoj tranziciji” zaključeno je na Europskom Alter Summitu, upriličenom sredinom godine u Ateni.
Potrebno je “potpuno obaranje takve politike”, tvrdi Manifest Alter Summita, te nabraja niz hitnih i dugoročnijih mjera koje bi vodile prema “drugačijem modelu društva koji bi jamčio socijalnu pravdu, jednakost, pravednu raspodjelu bogatstava, ekološku održivost i zaštitu zajedničkih dobara”.
Nasuprot trenda koji nameće Trojka (Europska komisija, MMF i Svjetska banka) koja gotovo u cijeloj Europskoj uniji ”spas” za posrnule privrede i prazne državne blagajne vidi u rasprodaji državne imovine, pojavljuje se napokon i sasvim suprotan trend – jačanje državnog vlasništva.
Uz blagoslov naše vlade, na Hrvatskim željeznicama u tijeku je razgradnja sustava, najprije atomiziranje, a potom rasprodaja. Od radnika se očekuje plaćanje računa za nerazumno upravljanje i nabavljanje. Štednja na sigurnosti i zaštiti zdravlja radnika osim smanjenja prava i primanja jedino je što su nadležni mogli smisliti. Ne bude li dovoljno, hoće li od radnika očekivati da kriomice isprazni i djetetovu kasicu prasicu?
To neće spasiti hrvatske željeznice i to radnici znaju!
Organizirani radnici znaju i gdje je granica strpljivosti.