neSindikat željezničara Hrvatske zajedno s drugim sindikatima sa željeznice pridružit će se prosvjedu koji sindikalne središnjice organiziraju 05. prosinca 2013.
Prosvjednici se okupljaju oko 09:30 na Trgu bana Josipa Jelačića. U 10:00 sati prosvjedna povorka kreće prema Markovom trgu. Pred zgradom Vlade zadržat će se oko jedan sat izražavajući nezadovoljstvo najavljenim izmjenama Zakona o radu kojim se rad radnika stavlja u nesigurne okvire koji pogoduju jedino ekstremno liberalnom kapitalizmu.


51854869d38719f593e7ade2e9b937fb

Ministar Mrsić u saborsku proceduru upućuje novi Zakon o radu (samo „svojih ruku djelo“) kojim umanjuje ulogu sindikata i kolektivnih ugovora, a radnike posve prepušta (neodgovornim) poslodavcima čineći ih robljem suvremenog doba, Zakon o povremenim poslovima (zakon kojeg RH dosad nije imala), a na osobe radno angažirane prema tome Zakonu, Zakon o radu se ne primjenjuje jer nije riječ o radnom odnosu, te produžava dob za odlazak u mirovinu na 67 godine Zakonom o mirovinskom osiguranju (činjenica da bi se to primjenjivalo od 2031. godine ničim ne umanjuje njegovu neprihvatljivost).

Ovaj prosvjed upozorenja pred Vladom RH, samo je početak sindikalnih aktivnosti ukoliko Vlada ne povuče prijedloge ovih zakona.

U susjednoj Sloveniji sličan pokušaj vlade propao je na referendumu 2011. Vlada je usprkos protivljenju i argumentima radnika i sindikata donijela Zakon o povremenim poslovima kojim je dopustila studentima, umirovljenicima i nezaposlenima da rade na povremenim poslovima izvan zaštite Zakona o radu. Zakon o radu ne bi se odnosio na njih i uskoro bi iznimka postala pravilo. Otkazivali bi se ugovori o radu na neodređeno vrijeme i zapošljavali bi se radnici putem agencija za povremeno zapošljavanje koje bi plaćali znatno manje nego radnike na istim poslovima koji imaju ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

Slovenski narod zatražio je referendum o novom Zakonu i voljom većine građana Zakon je srušen.

Činjenica je, međutim da na tržištu rada postoje kategorije koje su teže zapošljive. Svi socijalni partneri slažu se o važnosti agencija za privremeni rad (TAW ) za veću zapošljivost nezaposlenih i onih koji traže posao i veću mobilnost radne snage, no istovremeno radnici se boje zloupotrebe od strane poslodavaca.

U ožujku ove godine u Sloveniji je donešen novi zakon kojim je privremeni rad postao skuplji, a time i manje atraktivan, za poslodavce. Novi zakon znači, između ostalog, da poslodavac ne može imati stav da je – privremeno – dulje od 2 godine, bez obzira na to koliko ljudi je radilo na tom poslu. Osim toga uvedene su i druge jake prepreka za poslodavce da se oslanjaju na privremeni rad.
,