zna-li-radnicko-vijece-sto-kaze-zakon-o-raduRadničko vijeće nije bespomoćno, štoviše, dok se sindikat za svoj utjecaj kod poslodavca treba izboriti vlastitim snagama, radničkom vijeću Zakon o radu ne samo da daje mogućnost kompletnog uvida u poslovanje, posebno u troškovnu stranu, putem imenovanja predstavnika radnika u Nadzorni odbor (koji ima uvid u sve važne poslovne odluke, može pregledavati poslovne knjige, dokumente, blagajnu) već i velike ovlasti, točno propisane kao obveze poslodavca prema radničkom vijeću.

Bez suglasnosti RV-a Poslodavac ne može dati otkaz socijalno osjetljivoj kategoriji radnika, kao što su: radnik stariji od 60 godina, radnica od 55 godina, radnici sa smanjenom radnom sposobnosti, predstavnik radnika u NO, član radničkog vijeća.

U slučaju kolektivnog viška radnika Poslodavac je dužan pravodobno i na propisan način savjetovati se s radničkim vijećem RADI POSTIZANJA SPORAZUMA s ciljem otklanjanja ili smanjenja potrebe za prestankom rada radnika.

U višak radnika ubrajaju se radnici kojima će radni odnos prestati poslovno uvjetovanim otkazom ugovora o radu i sporazumom poslodavca i radnika na prijedlog poslodavca (ovdje je vrlo važno napomenuti da HŽ Cargo inzistira na otkazu ugovora o radu sporazumom poslodavca i radnika NA ZAHTJEV RADNIKA – a radničko vijeće na to nije reagiralo!!)

Kako se po Zakonu mora provoditi savjetovanje s radničkim vijećem?

Poslodavac je dužan, u cilju provođenja obveze savjetovanja, radničkom vijeću u pisanom obliku dostaviti odgovarajuće podatke o razlozima zbog kojih će prestati potreba za radom radnika, broju ukupno zaposlenih radnika, broju, zvanju i radnim mjestima radnika za čijim će radom prestati potreba, kriterijima izbora radnika za čijim radom će prestati potreba, roku u kojem će prestati potreba za radom radnika te iznosu i načinu obračuna otpremnina i drugih davanja radnicima.

Što je sa svojim ovlastima učinilo Glavno radničko vijeće HŽ Carga?

Uprava je prekršila Zakon o radu jer je donijela dvije izuzetno važne odluke (Odluku Uprave kojom se utvrđuju poticajne mjere za rješavanje viška radnika, UC–16–10/14 od 14.02.2014. i Odluku o tehnološkom višku radnika u društvu HŽ Cargo d.o.o. UC-17-1/14 od 21.02. 2004) ne poštujući odredbe Zakona. Uprava se nije savjetovala s radničkim vijećem o namjeri donošenja, dakle PRIJE donošenja odluke, kako to propisuje članak 149.

Sporna Odluka Uprave, donesena bez savjetovanja PDF

Članak 149. Obveza savjetovanja prije donošenja odluke PDF

Glavno radničko vijeće zanemarilo je upozorenje svojih članova iz SŽH i SHŽ na nezakonito postupanje Uprave i možda u sprezi s poslodavcem krenulo davati mišljenje i primjedbe na VEĆ DONESENU Odluku.

Pri tome GRV ne reagira na nezakonite i netransparentne kriterije, ne reagira na pritužbe radnika koji su se žalili na kršenje zakona i raspoređivanje na listu viška radnika po zamagljenim kriterijima nego poručuje radnicima da nemaju mogućnosti za provjeru točnosti podataka koje su radnici u svojim prigovorima naveli nego vjeruju poslodavcu jer je „za zakonitost liste odgovoran isključivo poslodavac“.

Međutim, po Zakonu radničko vijeće mora reagirati jer u Zakonu o radu piše: Radničko vijeće pazi na poštivanje Zakona o radu, pravilnika o radu, kolektivnih ugovora te drugih propisa koji su doneseni u korist radnika.

Prema tome, ako neki od akata ili neke od odredbi tih akata nisu u skladu sa Zakonom ili nisu doneseni na korist radnika, radničko vijeće mora reagirati.

A evo kako je reagirala Marija Stefanov:

Primjedbe Glavnog radničkog vijeća PDF

Sindikat željezničara Hrvatske i Sindikat hrvatskih željezničara zbog kršenja Zakona o radu zatražili su žurno postupanje Inspektora rada.

Problem je što je na čelu radničkog vijeća osoba koja ne zna što radničko vijeće može i mora raditi.
HŽ Cargo je bez savjetovanja s radničkim vijećem objedinilo nekoliko radnih mjesta u jedno i na potpuno netransparentan način s te osnove proglasilo znatan broj radnika viškom. Radničko vijeće nije reagiralo, a Poslodavac je morao tražiti mišljenje radničkog vijeća PRIJE donošenja odluka ne samo o donošenju pravilnika o radu nego i o premještaju radnika, uvođenju nove tehnologije te promjene u organizaciji i načinu rada.

Zbog ogromne štete koju je Glavno radničko vijeće svojim nepoznavanjem i zanemarivanjem odredbi Zakona o radu nanijelo radnicima HŽ Carga, Sindikat željezničara Hrvatske podnijeti će tužbu Županijskom sudu i tražiti razrješenje Glavnog radničkog vijeća.