Je li moguće ne vidjeti razliku između obveze savjetovanja prije donošenja odluke i savjetovanja nakon donošenja odluke?
Ako je razlika tako očigledna, ako je Zakon o radu u tom smislu ( čl 149. i 150.) jasan, a Glavno radničko vijeće Poslovnikom o svom radu (potpisala ga upravo Marija Stefanov) u članku 20. jasno propisuje postupak očitovanja o NAMJERAVANOJ odluci Poslodavca (o prijedlogu odluke), a ne o već donešenoj odluci Poslodavca, postavlja se pitanje u čijem interesu Marija tako žustro brani Upravu HŽ Carga?
U čije ime i za čiji račun svojata instituciju Glavnog radničkog vijeća i usprkos odredbi članka 153. (koja kaže: Ako radničko vijeće ima tri ili više člana, ono radi na sjednicama) i članka 139. Zakona o radu, predsjednica GRV donosi stavove, mišljenja i odluke, ne na sjednicama, nego samoinicijativno odlučuje po svom osobnom nahođenju, a na štetu svih radnika.
Nalaz Inspekcije rada nedvosmisleo je potvrdio: Uprava nije mogla pokazati Mišljenje radničkog vijeća iz procesa savjetovanja prije donošenja spornih odluka jer ga nema, ne postoji.
Sindikat željezničara Hrvatske neće prepustiti svoje članove na milost i nemilost neznalicama. Članak 154. Zakona o radu kaže da Radničko vijeće može biti tuženo na temelju ovlaštenja, odnosno obveza utvrđenih ovim ili drugim zakonom, a koje je propustilo izvršiti.
Uprava nije ni tražila mišljenje radnika prije donošenja tako važnih odluka, a radničko vijeće, točnije predsjednica Glavnog radničkog vijeća propustila je reagirati i upozoriti Upravu da time krši Zakon i da će tako donesene odluke biti ništetne.
Nadalje, predsjednica GRV je ignorirala odluke i očitovanja radničkih vijeća pojedinih organizacijskih jedinica koja su upozoravala na propust Uprave (o čemu postoje zapisnici).
Posljedica ovakvog neodgovornog postupanja Uprave HŽ Carga i njihovih savjetnika odrazit će se zastojem u procesu restrukturiranja. Na već izgubljenu godinu zahvaljujući ministrovom diletantskom pokušaju privatizacije HŽ Carga, dodaju se već četiri propuštena mjeseca zahvaljujući Upravi i njenom jednako diletantskom pokušaju rješavanja viška radnika.
Uprava ne može otkazati ni jednom radniku koji se nalazi na ovoj spornoj Listi viška. Ukoliko to ipak učini, otkazi će na sudu biti poništeni zbog greške u proceduri.