Na zamolbu sindikalnih središnjica za organizacijom sastanka u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava na kojem bi se raspravila problematika poslovanja tvrtke HŽ Cargo d.o.o., prof. dr. sc. Mirando Mrsić, dr. med., pozvao je predstavnike zainteresiranih strana da na zajedničkom sastanku obrazlože probleme s kojima se susreću.

Predstavnici sindikata spornim su utvrdili same kriterije i način primjene kriterija za izlučivanje viška radnika. Poslodavac je kao kriterij uveo i ocjenjivanje radnika iako poslodavac nema razrađen sustav ocjenjivanja radnika kroz duže vremensko razdoblje te stoga takva ocjena nikako ne može pružiti objektivnu ocjenu rada radnika. Nadalje, Poslodavac nije vrednovao pojedine kriterije ni utvrdio njihov međusobni odnos.
I pučka pravobraniteljica RH je zatražila pojašnjenje o vrednovanju pojedinih kriterija i njihova međusobnog odnosa. Zanimalo ju je kako će se primjerice cijeniti dob radnika (od 55 godina života pa nadalje) koja ne ispunjava uvjete za prijevremenu mirovinu, hoće li se cijeniti nečije zdravstveno stanje poglavito ukoliko je povezano s obvezom uzdržavanja, potom okolnost da u poslodavcu rade supružnici ili izvanbračni partneri ili pak okolnost da je jedan od supružnika ili izvanbračni partner nezaposlen ili da je riječ o samohranim roditeljima. Pojašnjenje nije dobila, no dođu li odluke na sud morat će biti i te kako obrazložene.

Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata u ime svih središnjica posebnim problemom je naveo otkazivanje ugovora o radu zaštićenim kategorijama. Tvrtka HŽ Cargo d.o.o. namjerava uručiti poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu Zakonom o radu zaštićenim kategorijama poput invalida, radnika starijih od 60 godina, izabranih povjerenika zaštite na radu, članova radničkog vijeća, sindikalnih povjerenika. Na ovaj način u pitanje se dovodi primjena Konvencija MOR-a koje je Hrvatska ratificirala.

Po završenim izlaganjima ministar Mrsić je predložio da predstavnici sindikata i tvrtke HŽ Carga ponovno započnu razgovore u cilju iznalaženja zajedničkog rješenja koje će biti prihvatljivo za sve strane.

predloženi sastanak svih sindikata s Upravom održan je 25. srpnja i Uprava je dala mogućnost sindikatima dostave pisanog prijedloga rješavanja sporne situacije do ponedjeljka, 28. srpnja.

SŽH i SHŽ, Zajednički dopis Upravi HŽC