image1Upravo završen 43. Kongres ostat će zabilježen u prvom redu kao najposjećeniji u povijesti ITF-a. Oko 1900 učesnika okupilo se u Sofiji od 10.-16. kolovoza i raspravljalo o prioritetima za slijedeće programsko razdoblje.

Osim toga ovo je prvi kongres u povijesti ITF-a na kojem nije isprintan ni jedan list papira. Kongres je u potpunosti digitaliziran.

ITF predstavlja interese oko 4,5 milijuna transportnih radnika. ITF nisu samo kolektivni ugovori, zaštita i sigurnost na radu. ITF su brojni pojedinačni primjeri uspješne borbe za zaštitu interesa i prava radnika. ITF je hrabrost iskazana u zajedničkim akcijama. Nedavni primjeri međunarodne solidarnosti i uspješno okončane akcije u Turskoj i u Koreji to pokazuju.

“Mi smo za kolektivne pregovore, a ne za kolektivnu prošnju.”

“Ovo je snažna organizacija, ponosna organizacija jer je svi vi činite takvom. Sada kad ste mi dali mandat da vratim ČOVJEKA na prvo mjesto, vodit ću ovu veliku organizaciju čineći baš to” rekao je Stephen Cotton, novoizabrani glavni tajnik ITF-a.

“Kad se govori o transportu ljudi nikad nisu u središtu. Kad se dogodi nesreća, “ljudski faktor” je u središtu pozornosti. Često se na taj način skreće pozornost s proizvođača…” rekao je Cotton.

Na kongresu su sudjelovali brojni gosti najavljujući podršku u borbi protiv monstruoznih oblika neoliberalizma.

“Mi smo vaši partneri” izjavio je glavni tajnik IndustriAll-a, globalnog sindikata energetike s preko 150 miijuna članova u 140 zemalja.

Na željezničkoj konferenciji održanoj u sklopu kongresa glavna tema bila je borba protiv privatizacije. Učesnici su odlučili formirati međunarodni lanac solidarnosti da u svakom trenutku putem određenih kontakt osoba mogu doći do svih potrebnih informacija, ali i do solidarne pomoći u slučaju organiziranja industrijskih akcija.

“Pravo na štrajk je elementarno pravo. Radnici moraju  moći štrajkati kako bi se mogli obraniti od napada na svoja prava” potvrdio je Luc Cortebeeck iz Međunarodne organizacije rada otklanjajući svaku mogućnost nejasnoće u konvencijama MOR-a na koje se sve češće pozivaju poslodavci.

Na plenarnoj sjednici kongresa predstavnica SŽH, Katarina Mindum podržala je osnivanje međunarodnog lanca solidarnosti, ali i upozorila da se svaka karika lanca formira na nacionalnoj razini. Sindikati ne smiju trpjeti dječje bolesti sindikalnog pokreta. Štrajkbreherstvu nema mjesta u ITF-u. Ako sindikati ne mogu podržati jedni druge, ne smiju biti jedni protiv drugih. To je metoda koju podupiru poslodavci u željezničkom sektoru Hrvatske kako bi oslabili sindikate. Svjetska banka je u svom objavljenom službenom izvješću navela JAKE SINDIKATE preprekom za privatizaciju i otpuštanje radnika na HŽ.image5image2image10