Da odgovorni u HŽ Putničkom prijevozu ne razlikuju povredu radne obveze koja nije uzrokovala štetu od one osobito teške povrede nakon koje može uslijediti izvanredni otkaz ugovora o radu, ukazuje presuda suda drugog stupnja koja je potvrdila nedopuštenost otkaza radniku Draganu Gogiću, kondukteru zagrebačke vlakopratnje.
Dok za povredu radnih obveza koja bi se sukladno zakonima koji su na snazi u RH, moga okarakterizirati težom povredom izdaju samo „usmeno upozorenje“, za povredu koja nije uzrokovala remećenje procesa rada, niti je nastala šteta HŽ Putničkom prijevozu, a ni trećim osobama, radniku je uručen izvanredan otkaz.
U procesu zaštite prava radnika Sindikat željezničara Hrvatske upozoravao je Upravu HŽ Putničkog prijevoza da je odluka donesena 15. srpnja 2013. o izvanrednom otkazu kolegi Draganu Gogiću protuzakonita. Nastojali smo sve odgovorne u HŽ Putničkom prijevozu argumentima uvjeriti da će izgubiti sudski spor i da je bolje da se taj problem riješi mirnim putem, no Uprava je svjesno ušla u spor i izgubila.
Umjesto rješavanja spora mirnim putem Uprava HŽ Putničkog prijevoza izabrala je put gaženja ljudskog dostojanstva radnika Dragana Gogića i dugotrajnog sudskog procesa.
Sud je Upravi HŽPP naložio vraćanje radnika na radno mjesto i nadoknadu troškova postupka. Osim navedenog predstoji i nadoknada štete, materijalne i nematerijalne. Nadamo se da će u ovom slučaju Uprava postupiti razumno i o naknadi pretrpljene štete se nagoditi s radnikom mirnim putem.