Ponekad morate reći „NE!“

strajkU Međunarodnoj organizaciji rada ( MOR/ILO ) odvija se vrlo važna rasprava o pravu na štrajk zbog činjenice da skupina poslodavaca dovodi u pitanje tumačenje Konvencije 87 o slobodi udruživanja i prava na organiziranje, tvrdeći da sam tekst Konvencije izričito ne uključuju odredbe o pravu na štrajk kao takav. Na sjednici MOR-ovog upravnog tijela o tom će se pitanju raspravljati dana 12. ožujka 2015.

Upitno funkcioniranje MOR-ovih nadzornih mehanizama

Spor već ometa funkcioniranje MOR-ovog nadzornog mehanizma još od 2012. Ovaj napad dolazi u vrijeme kada poslodavci i vlade provode mjere štednje i socijalni prosvjedi su kriminalizirani.
Veća uporaba MOR-ove sudske prakse na nacionalnoj i regionalnoj razini, kao i na području pravila ponašanja na poslu i ljudskih prava, pokazuje važnost i značaj MOR-ovih standarda i potrebu za učinkovitim MOR-ovim nadzornim mehanizma.
Ovom krizom namjera je spriječiti nacionalne i regionalne sudove u korištenju međunarodnog prava kao prava iz kojeg proizlazi pravo na štrajk – i tome se mora uzvratiti.

Protuakcija radničkih sindikalnih organizacija

Budući da je u ovom trenutku ovo goruće pitanje, Generalno vijeće Međunarodne konfederacije sindikata (ITUC) odlučilo je 18. veljače pokrenuti veliku akciju za zaštitu prava na štrajk, koje je sve češće na udaru poslodavačkih grupacija diljem svijeta, pa i unutar Međunarodne organizacije rada (MOR).

Tog dana će sindikati diljem svijeta na najrazličitije načine svojim socijalnim partnerima (čije je ponašanje sve manje socijalno i partnersko) staviti do znanja da oko nečega što predstavlja temelj suvremene pravne i demokratske države ne može biti cjenjkanja.

Javni sektor pod posebnim udarom

Prečesto, pravo na štrajk je negirano upravo radnicima u javnom sektoru, zbog široke definicije osnovnih usluga i ograničenja na kolektivno pregovaranje ili prava na organiziranje, dok neke vlade izravno krše ljudska prava i temeljna radnička prava.

Svakome je ostavljeno da 18 veljače obilježi prema vlastitom nahođenju. Članstvu će biti objašnjena prava priroda spora oko prava na štrajk; organizirat će se prosvjedni skupovi pred zdanjima vlada koje ograničavaju pravo na štrajk, kao i pred poslodavačkim udrugama koji te nasrtaje na prava zaposlenih potiču ili podržavaju; sprovest će se kampanja u medijima kako bi se s problemom upoznala šira javnost …
EU Socijalisti i demokrati podržavaju radnike

Važna podrška sindikata stigla je od zastupnika druge po snazi zastupničke skupine u Europskom parlamentu, “Socijalista i demokrata”.

U izjavi danoj povodom predstojeće manifestacije, zastupnici europske ljevice tvrde da se uspješna privreda ne može graditi bez jačanja odnosa između socijalnih partnera, izgradnje čvrstih pravila u sferi industrijskih odnosa i jačanja radničke participacije.

Sastavni dio modernog proizvodnog mehanizma je i pravo na štrajk, neophodno da bi se suzbile manipulacije poslodavaca i osigurali ljudski uvjeti rada.

Bez prava na štrajk radnik je rob

Na nesreću, kažu zastupnici, kriza je dovela do slabljenja radničkih prava, socijalnog dijaloga i uloge sindikata. Tako je i moglo dogoditi da u Španjolskoj nekoliko radnika očekuje sudski proces i visoke zatvorske kazne samo zato što je štrajkalo! A bez toga se ne može: “bez prava na štrajk kolektivno pregovaranje se pretvara u kolektivno prosjačenje”, kaže se u izjavi.

MOR-ov tripartitni sastanak o pravu na štrajk će se održati 23.-25. veljače 2015. Ako se na tom sastanku ne postigne trostrani konsenzus kojim se priznaje postojanje međunarodnog prava na štrajk (što je malo vjerojatno) onda mora postojati preporuka kojom se spor upućuje Međunarodnom sudu pravde (ICJ), kao što je predviđeno Ustavom MOR-a. Ovu odluka će Upravno tijelo Međunarodne organizacije rada morati donijeti na sjednici od 12. do 26 ožujka 2015.

Radnička strana diljem svijeta šalje snažan signal poslodavcima diljem svijeta da se pravo na štrajk i međunarodni radni standardi moraju poštivati.