List Vijesti SŽH, broj 19. srpanj, 2015
Pritisak na radnike sve je veći. Najavljuju se novi pravilnici o organizaciji i svaki od njih donosi ukidanje radnih mjesta. Država nam, vidljivo je, ima sve manje novca, sve manje je i tereta i putnika. Naš vrli menadžment nastoji opravdati svoje postojanje. Svoje »karijere« gradi, umjesto na povećanju prihoda, isključivo na rezanju troškova i to u najvećoj mjeri preko leđa radnika.
Svako učinkovito restrukturiranje uključuje financijske i razvojne elemente. Dvadesetak godina restrukturiranja željezničkog sektora svodi se gotovo isključivo na financijski element i to na ciljano suženi dio financijskog elementa: smanjenje plaća i broja zaposlenih.
Bez razvojnog elementa učinci restrukturiranja izostaju i potreba za novim restrukturiranjem vraća se kao bumerang. Ovih dana, radeći na pripremi Nacionalnog programa reformi Hrvatske za 2015. koji se temelji preporuka Europske komisije Vlada je predložila niz mjera.
Iz Preporuka Europske komisije je odabrala one elemente koje je svojim (pogrešnim) izvješćem inicirala, a uporno se oglušuje o Preporuke koje godinama upućuje Europska komisija, ali i sve međunarodne financijske institucije uključujući nedavno Izvješće Svjetske banke, a odnose se na neučinkovito upravljanje javnim poduzećima i na nepostojanje odgovornosti za (ne)uspjeh u poslovanju.
Europska Komisija: Nadzor nad javnim poduzećima nije cjelovit, osobito nad poduzećima osnovanima na lokalnoj razini i društvima kćerima velikih javnih poduzeća. Državna tijela planiraju smanjiti broj društava „od strateškog interesa” i ubrzati program privatizacije.
Potreban je daljnji napredak u kvaliteti upravljanja, među ostalim i u vezi s jačanjem i usklađivanjem nadzora nad različitim poduzećima u državnom vlasništvu. Imenovanje članova uprave nije transparentno, a stručni uvjeti relativno su blagi, čime se narušuje dobro upravljanje državnom imovinom.
Preporuka Europske komisije i Vijeća EU: Potrebno je povećati transparentnost i odgovornost u sektoru javnih poduzeća, osobito u pogledu imenovanja na upravne funkcije i s tim povezanih stručnih zahtjeva.
Svjetska banka: Postojeći sustav državne službe u Hrvatskoj u velikoj je mjeri politiziran. Izostanak jasne podjele na politička i karijerna radna mjesta prouzročio je nedostatnu stabilnosti na višoj razini sustava državne službe, te u povratnoj sprezi umanjio poticaj kvalificiranim zaposlenicima za ostanak u državnoj službi.
Hrvatska je promijenila pravni status svojih željezničkih poduzeća u dionička društava, što je korporativna struktura koja se odabire kako bi se osiguralo menadžersku neovisnost i komercijalno orijentirano ponašanje. Međutim, u praksi je to stvaranje dioničkih društava na papiru, zbog značajnog miješanja ministarstava prometa u svakodnevno donošenje odluka, što sprečava način odlučivanja koji bi se mogao očekivati od trgovačkog društva koje posluje u tržišno orijentiranom okruženju.
Preporuka Svjetske banke: Unaprijediti korporativno upravljanje u državnim željezničkim poduzećima.
List Vijesti SŽH, broj 19. srpanj, 2015. (PDF)