Danas na svečanom potpisivanju ugovora u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava Sindikatu željezničara Hrvatske kao jedinom sindikatu iz željezničkog sektora i službeno su dodijeljena sredstva u iznosu od 832,204,00 kn.
U sklopu Operativnog programa »Razvoj ljudskih potencijala«, Europski socijalni fond i Ministarstvo rada i mirovinskog sustava prihvatio je prijavu projekta Sindikata željezničara Hrvatske pod nazivom »Unapređenje uloge sindikata u socijalnom dijalogu u željezničkom sektoru Hrvatske«, te isti i odobrio.
Cilj ovog projekta je unapređenje suradnje socijalnih partnera u željezničkom sektoru Hrvatske. Trenutačno stanje socijalnog dijaloga u tom sektoru nije na zavidnom nivou što je i vidljivu iz sve češćih sukoba s upravama društava koja su nastala podjelom Hrvatskih željeznica.
U sklopu ovog projekta ciljnu skupinu čine članovi triju sindikata: Sindikat željezničara Hrvatske, Sindikat infrastrukture HŽ-a i Sindikat hrvatskih željezničara, koji će se upoznati s mogućnostima i sadržajem učinkovitoga socijalnog dijaloga, identificirati minimalne standarde uvjeta rada iz radnog zakonodavstva i osposobiti za bipartitni socijalni dijalog.
Iako je željeznički sektor među prvima potpisao kolektivni ugovor i to 2004. godine, mnoga pitanja koja se odnose na prava radnika ostala su sporna.
Socijalno vijeće u željezničkom sektoru formirano je 30. svibnja 2012. godine, radi jačanja dijaloga među socijalnim partnerima. Do sada su održane samo 3-4 sjednice, a par godina se socijalni partneri nisu sastali. Razlog tome je nedostatak tradicije socijalnog dijaloga i nespremnost na suradnju socijalnih partnera. Čak i razjedinjenost sindikata podupire status quo. Stoga, projekt naglašava važnost unapređenja kapaciteta sindikalnog članstva za vođenje učinkovitoga socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja za stvaranje pozitivnog radnog okruženja i jačanje međusobnog povjerenja sindikata kao socijalnih partnera u sektorskim vijećima.
Edukacijom (treninzima) o tehnikama pregovaranja i strategijama izbjegavanja i rješavanja sukoba, projektom je predviđeno unapređenje svijesti o ulozi i značenju sektorskoga socijalnog dijaloga.
U sklopu Projekta održavat će se treninzi/radionice za članove i predstavnike partnerskih sindikata u četiri grada u Hrvatskoj: Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu.
Svrha projekta ogleda se u unapređenju kapaciteta sindikata kako bi došlo do ponovne i ojačane suradnje.
Zoran Maršić