Idući tjedan HŽ Putnički prijevoz ponudit će na potpis aneks ugovora o radu radnicima na radnim mjestima: voditelj putničke jedinice, nadzorno rasporedni radnik, nadzornik pregledača vagona, glavni operater putničkog prijevoza, kontrolor ljudskih resursa te ostalim radnicima koji su Pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji određeni biti nadređenim radnicima.
Sindikat željezničara Hrvatske preporučuje radnicima da NE POTPISUJU ponuđeni aneks nego da se prethodno savjetuju sa svojim povjerenikom.
Potpisom aneksa u kojem stoji: „Stranke su suglasne da se ovaj Ugovor smatra raskinutim u slučaju da radnik prestane obavljati sadašnje poslove uslijed razrješenja do kojega je došlo voljom poslodavca …“ radnik bi pristao da mu Uprava na prijedlog šefa Regionalne jedinice BEZ IKAKVOG OBRAZLOŽENJA može raskinuti ugovor o radu za radno mjesto na kojem radi već godinama i ne bi mogao osporavati tu odluku niti zahtjevom za zaštitu prava niti tužbom jer je potpisom Aneksa dao suglasnost na to.
Obrazloženje Uprave da je nužan potpis aneksa kako bi radnici na tim radnim mjestima mogli biti nadređeni besmisleno je jer svi ti radnici (voditelji, nadzorni radnici, glavni operateri) su i do sada u tehnološkom smislu bili nadređeni, a i Uprava je već 20. kolovoza 2015. donijela i formalnu odluku o njihovoj nadređenosti na koju nitko nema primjedbi.
Ponuđenim aneksima mijenja se točka 13. Ugovora o radu koja se zove „Otkaz ugovora“ i kojom radnik, ako je potpiše, daje mogućnost Upravi da mu BEZ IKAKVOG OBRAZLOŽENJA raskine Ugovor o radu isključivo VOLJOM ŠEFA I UPRAVE i to za radno mjesto na kojem već godinama radi.
Razrješenje se donosi „voljom poslodavca“ što znači da se može dogoditi da Ugovor o radu bude raskinut, samo zato što nekog radnika ne voli neki šef ili direktor.
Pravno, radnicima koji potpišu ovakav aneks NITKO neće moći pomoći, jer su oni svojevoljno i bez prisile pristali na takvu odredbu. Radnicima koji odbiju potpisati takav aneks poslodavac NE MOŽE DATI OTKAZ, nego MORA ponuditi „Otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora o radu“, ali kada radnik prihvati takav Ugovor smatra se da ga je prihvatio pod prijetnjom otkaza te kao takav može biti predmetom žalbe ili tužbe koju će Uprava sigurno izgubiti.
Zato pazite što potpisujete.
– Tražite rok za razmišljanje. Nikada nemojte odmah potpisati. Zbog toga ne možete snositi nikakve pravne posljedice,
– Obavezno zahtijevajte od poslodavca da vam ostavi taj dokument i da vam da primjereni rok za proučavanje dokumenta i potrebne konzultacije.
– Rok u pravilu treba iznositi 8 dana.
– Obavezno se konzultirajte s osobama koje o tome nešto znaju – pravnikom, predstavnikom sindikata, predstavnikom radničkog vijeća i sl.
Naglašavamo još jednom, potpisom aneksa potpisujete da se Ugovor o radu može raskinuti– bez ikakvog obrazloženja i bez mogućnosti žalbe ili tužbe na takvu odluku.