Što se od primanja radnika može isplatiti na ruke a što ne ?
Izvor: tportal.hr
Nakon što je Vlada tehničkog premijera Tihomira Oreškovića donijela odluku da će blokiranim službenicima isplatiti regres u gotovini, digla se bura oko isplate novca ‘na ruke’
Sutkinja Zorka Ćaćić Zagrajski proslavila se lani svojim zahtjevom za isplatu plaće na ruke zato što nije željela imati račun u banci i plaćati naknadu za vođenje računa. Sutkinja je neko vrijeme primala plaće u gotovini sve dok 2013. ministar financija Slavko Linić nije Pravilnikom o porezu na dohodak propisao da se plaća zarađena kod poslodavca mora uplaćivati na tekući račun.
Bijesna sutkinja zbog toga je čak na jedan dan blokirala rad suda, a plaću je neko vrijeme primala na račun koji u banci ima njezina majka. Isplatu regresa na ruke zatražila je udruga Blokirani, koja navodi da zastupa interese 330.000 blokiranih građana. Objašnjavaju Blokirani, isplatili li se regres na ruke, neće doći u ruke onih kojima je namijenjen jer regres i povrat poreza, prema Ovršnom zakonu, nisu definirani kao primanja te su izuzeti od ovrhe.
Tako bi pojedini od blokiranih građana isplatom regresa na ruke mogli zaobići naplatu ovrhe iako su možda dužni upravo državi. Olakotna okolnost za isplatu regresa na ruke je i činjenica što je on do iznosa do 2500 kuna neoporeziv. Porezna pojašnjavanja: regres, kao i druge naknade, potpore i nagrade zaposlenicima može se isplatiti u gotovini ako ne prelazi oporezivi iznos od 2500 kuna. No ako poslodavac regres uplati na tekući račun zaposlenika, on se neće izuzeti iz ovrhe. Novac će automatski otići osobi ili tvrtki kojoj je zaposlenik dužan novac. Kako do regresa na ruke? Javite se poslodavcu i zatražite ga. Pitanje na koje zasad nema odgovora jest kako će se i riješiti slučaj ako je regres isplaćen na račun zaposlenika, a ovrha ga je već ‘pojela’?
Slučaj u kojem se osporava isplata plaće na tekući račun završio je i pred Ustavnim sudom, koji je početkom ovog mjeseca presudio kako se isplatom plaće na račun u banci ne krši Ustav.