Kolektivni pregovori o novom KU u HŽI, traju nešto više od 4 mjeseca. U tom vremenu održano je 23 sastanka pregovaračkih odbora i nekoliko sastanaka reprezentativnih sindikata sa Upravom HŽI.
Rezime dosadašnjeg dijela kolektivnih pregovora trenutno se ogleda u izračunu kojim je poslodavčeva strana sindikalne zahtjeve pretvorila u određeni kunski iznos – iskazano povećanje troška u odnosu na sadašnje stanje.
U ponedjeljak, 10. veljače isto je prezentirano predsjedniku Uprave HŽI.
U skladu sa Zakonom o izvršavanju državnog proračuna za 2020., člankom 20. stavkom 3 sljedeći korak je održavanje sastanka u resornom MMPI na kojem će se prezentirati utvrđeni izračuni koji se odnose na radnopravni i tarifni dio novog KU. Spomenuti zakon obavezuje korisnike državnog proračuna (a HŽI to svakako je) na traženje i dobivanje suglasnosti resornog ministarstva prije sklapanja novog kolektivnog ugovora. Odluka resornog ministra direktno će utjecati na daljnje aktivnosti sindikata u ovim kolektivnim pregovorima.
Zahtjevi koje je istaknula sindikalna strana i koji su bili temelj za izračun troška koji je radio poslodavac su sljedeći:
- zaštita radnika od poslovno uvjetovanih otkaza,
- uređenje odredbi o radnom vremenu s naglaskom na jasno definiranje procesa preraspodjele radnog vremena za izvršne radnike,
- obveza izdavanja pisanog zahtjeva za uvođenje prekovremenog rada,uz reguliranje maksimalnog broja sati,
- reguliranje prava radnika na godišnji odmor,
- reguliranje privremenog udaljenja radnika,
- pravo na dnevnicu kod privremenog rasporeda,
- rangiranje kolodvora (službenih mjesta),
- definiranje rada radnika koji rade na redovnom i izvanrednom održavanju pruga kada rade na otvorenoj pruzi i za rad pod prometom,
- reguliranje rada na organiziranom radilištu,
- reguliranje pripravnosti u KU, a ne odlukom poslodavca, uz reguliranje prava na priznavanje stvarnih troškova prijevoza ili za korištenje privatnog auta u službene svrhe,
- reguliranje prava na mjesečni dodatak svim radnicima,
- uvođenje pravične naknade za prijevoz na posao i s posla radnicima,
- reguliranje naknade za topli obrok po efektivnom satu rada,
- reguliranje isplata božićnice, dara za Uskrs i regresa za GO u visini neoporezivog iznosa,
- reguliranje prava na sistematske preglede za radnike,
- reguliranje prava na dodjelu pomoći za izuzetne slučajeve,
- povećanje cijena sata rada,
- reguliranje odredbe da se cijene sata rada ne mogu mijenjati za vrijeme trajanja KU Pravilnikom o radu,
- reguliranje odredbe o usklađenosti Pravilnika o radu sa Kolektivnim ugovorom.
Dugotrajan postupak kolektivnih pregovora u pravilu postaje „plodno tlo“ za razne vizionare i teoretičare zavjere koji u eter plasiraju hrpu potpuno netočnih informacija.Neki od njih pokušavaju ušićariti jeftini sindikalni poen jer ne mogu sudjelovati u pregovorima (nisu reprezentativni), a neki jednostavno stvaraju nezdravu klimu u radnom okruženju s isključivom namjerom unošenja netočnih informacija nastojeći pri tome osporiti trud sindikata koji pregovaraju i njihovo ekskluzivno pregovaračko pravo.Sindikalna strana pregovore vodi u dobroj vjeri i cilj joj je poboljšanje materijalnih i drugih prava svih radnika u društvu.Sve ostalo su spinovi koje plasiraju oni čije se namjere nikako ne poklapaju sa interesima radnika HŽI. Daljnje informacije očekujte nakon sastanka u MMPI.
Sindikat prometnika vlakova Hrvatske
Sindikata infrastrukture HŽ
Sindikat željezničara Hrvatske