Nakon što su NHS i SSSH, članice Europske konfederacije sindikata (ETUC), neslužbenim kanalima saznale za namjeru Vlade RH za suspenzijom radnih i socijalnih prava u Hrvatskoj za vrijeme pandemije COVID-19, pozvale su Vladu RH da odustane od suspenzije radnih i socijalnih prava. Danas je to učinio i ETUC.
Uz priopćenje NHS-a i SSSH, objavljujemo i dopis ETUC-a upućen Vladi RH, ali i predsjednici Europske komisije Ursuli Von der Leyen, povjereniku Europske komisije za radna mjesta i socijalna prava Nicolasu Schmitu, glavnoj tajnici Vijeća Europe Mariji Pejčinović Burić, povjerenici za ljudska prava Dunji Mijatović i predsjedniku Europskog odbora za socijalna prava Giuseppeu Palmisanu. (dopis ETUC-a e nalazi i na https://www.etuc.org/en/document/letter-croatian-government-suspension-labour-social-rights ).
ETUC, tu nema dvojbe: Hrvatska će ustrajanjem na ovakvoj inicijativi kršiti niz međunarodnih dokumenata na čije se poštivanje obvezala, među ostalim, konvencija Međunarodne organizacije rada, Europske konvencije o ljudskim pravima i Europske socijalne povelje.
ETUC je također zgrožen činjenicom da hrvatska Vlada pokreće takve inicijative upravo tijekom razdoblja u kojem predsjeda Vijećem EU-a. Ovakva neodgovorna inicijativa u oštroj je suprotnosti s odgovornim i potrebnim mjerama koje poduzima EU i mnoge nacionalne vlade koje u bliskoj suradnji sa sindikatima i organizacijama poslodavaca, kroz zakonodavne i tripartitne/bipartitne sporazume, uvode mjere za očuvanje socijalnih prava radnika i građana i očuvanje radnih mjesta i plaća.
Posljedice pandemije pogađaju sva tržišta rada u svijetu. Gotovo sve države su suočene sa sličnim ekonomskim i socijalnim posljedicama, međutim ni jedna druga europska država mjere ne donosi bez razgovora i dogovora s predstavnicima radnika. Prva mjera koju je primjerice Italija donijela je zabrana otkaza na rok od dva mjeseca. Radno vrijeme se u Austriji može skratiti na nula sati, ali radnici svejedno imaju pravo na naknadu u 80 % iznosu plaće.. Naknada u Njemačkoj je 60%, ako su u obitelji jedno ili više djece naknada koju daje država je 67%. Poslodavci su sa sindikatima u nekim poduzećima ispregovarali veći iznos pa ti radnici primaju naknadu u 80% iznosu svoje plaće.
Vjerujemo da Vlada RH neće koristiti COVID-19 kao izgovor za jednostrano smanjivanje radnih i socijalnih prava. Odricanja treba biti, ali ne takvih koja će koristiti poslodavcima, a uništiti radnike.
Zajedničko priopćenje NHS i SSSH (PDF)